Skóry samochodowe są w 99,9% skórami gładkimi, jednokolorowymi, farbowanymi powierzchniowo. Są to skóry, których wierzchnią warstwę zamyka powłoka pokryta farbą. Dawniej wszystkie skóry samochodowe były garbowane środkami roślinnymi.
W ciągu ostatnich dziesięcioleci popularność zdobyły skóry garbowane chromem. W przypadku czyszczenia i pielęgnacji decydujący jest jednak nie rodzaj garbowania, lecz wiek skóry i jej stan. Do czyszczenia i pielęgnacji skórzanej tapicerki samochodowej polecamy Państwu nasze zestawy.
Czyszczenie skór samochodowych
W przypadku zabrudzeń skórę należy – w zależności od stopnia zabrudzenia – wyczyścić środkiem Deep Cleaner.
Zapobiega się w ten sposób utrwalaniu zabrudzeń na skórze w wyniku działania środka czyszczącego. Gdyby zabrudzenie było głębokie, należy dodatkowo użyć szczoteczki.
Pielęgnacja skór samochodowych
W ciągu pierwszych 3 lat nowe skóry należy pielęgnować środkiem Chronos Color Stop. Nowe skóry nie wymagają natłuszczania. Są one jeszcze wystarczająco natłuszczone przez garbarza i występuje przy nich raczej problem ścierania się i farbowania odzieży.
W szczególności fotel kierowcy (boczki siedzeń sportowych i wysokie tapicerki oparć) wykazują w ciągu pierwszych trzech lat często typowe ślady ścierania. W przypadku skór jasnych częściej występują ślady farbowania odzieży. Color Stop skutecznie temu zapobiega.
Fotel kierowcy należy poddawać temu zabiegowi co 3 miesiące, pozostałe elementy skórzane co 6 do 12 miesięcy. Gdy skóry są starsze, wymagane jest ponowne natłuszczenie, ponieważ skóra staje się z czasem sucha.
Starsze skóry należy więc pielęgnować w zależności od zniszczenia co 3 do 6 miesięcy środkiem Chronos Protector, mleczkiem z filtrami UV i garbnikami. Skóra stanie się gładka i miękka, a przeciwutleniacze zahamują jej rozkład. Dzięki regularnej pielęgnacji żywotność skóry znacznie się zwiększa. Ważne: Regularna oszczędna pielęgnacja jest dla skóry lepsza niż rzadka i nadmierna!
Ważne dla wszystkich produktów: Nasze produkty działają intensywnie. Dlatego jest ważne, aby nanosić je regularnie i oszczędnie, zamiast rzadko i w dużych ilościach. W przypadku skóry nie działa zasada “im więcej, tym lepiej”.
Pierwsze oznaki starzenia się skóra wykazuje zawsze na powierzchni. Dlatego regularna oszczędna (ok. co 3 miesiące) pielęgnacja wierzchniej warstwy w miejscach jej największego użytkowania jest zawsze najlepszą ochroną.
W przypadku zadarć i mniejszych zadrapań możliwe jest odświeżenie koloru farbami tonującymi. Należy w tym względzie przestrzegać wskazówek zawartych w obszernych materiałach informacyjnych.