Czyszczenie i pielęgnacja skór samochodowych

Czyszczenie i pielęgnacja skór samochodowych

Spis treści

Skóry samochodowe są w 99,9% skórami gładkimi, jednokolorowymi, farbowanymi powierzchniowo. Są to skóry, których wierzchnią warstwę zamyka powłoka pokryta farbą. Dawniej wszystkie skóry samochodowe były garbowane środkami roślinnymi. W ciągu ostatnich dziesięcioleci popularność zdobyły skóry garbowane chromem. W przypadku czyszczenia i pielęgnacji decydujący jest jednak nie rodzaj garbowania, lecz wiek skóry i jej stan. Do czyszczenia i pielęgnacji skórzanej tapicerki samochodowej polecamy Państwu nasze zestawy.

Czyszczenie skór samochodowych

W przypadku zabrudzeń skórę należy – w zależności od stopnia zabrudzenia – wyczyścić środkiem Soft Clean. Zapobiega się w ten sposób utrwalaniu zabrudzeń na skórze w wyniku działania środka czyszczącego. Gdyby zabrudzenie było głębokie, należy dodatkowo użyć Szczoteczki COLOURLOCK.

Pielęgnacja skór samochodowych

W ciągu pierwszych 3 lat nowe skóry należy pielęgnować środkiem Leder Versiegelung. Nowe skóry nie wymagają natłuszczania. Są one jeszcze wystarczająco natłuszczone przez garbarza i występuje przy nich raczej problem ścierania się i farbowania odzieży. W szczególności fotel kierowcy (boczki siedzeń sportowych i wysokie tapicerki oparć) wykazują w ciągu pierwszych trzech lat często typowe ślady ścierania. W przypadku skór jasnych częściej występują ślady farbowania odzieży. Skutecznie zapobiega temu środek konserwujący Leder Versiegelung.

Fotel kierowcy należy poddawać temu zabiegowi co 3 miesiące, pozostałe elementy skórzane co 6 do 12 miesięcy. Gdy skóry są starsze, wymagane jest ponowne natłuszczenie, ponieważ skóra staje się z czasem sucha. Starsze skóry należy więc pielęgnować w zależności od zniszczenia co 3 do 6 miesięcy środkiem Leder Versiegelung, mleczkiem z filtrami UV i garbnikami. Skóra stanie się gładka i miękka, a przeciwutleniacze zahamują jej rozkład. Dzięki regularnej pielęgnacji żywotność skóry znacznie się zwiększa. Ważne: Regularna oszczędna pielęgnacja jest dla skóry lepsza niż rzadka i nadmierna!

Starsze kabriolety należy dodatkowo pielęgnować środkiem Elephant Lederfett. Tłuszcz ten ma dodatkowo działanie impregnujące i zapobiega tworzeniu się pleśni.
Ważne dla wszystkich produktów: Nasze produkty działają intensywnie. Dlatego jest ważne, aby nanosić je regularnie i oszczędnie, zamiast rzadko i w dużych ilościach. W przypadku skóry nie działa zasada „im więcej, tym lepiej”.
Pierwsze oznaki starzenia się skóra wykazuje zawsze na powierzchni. Dlatego regularna oszczędna (ok. co 3 miesiące) pielęgnacja wierzchniej warstwy w miejscach jej największego użytkowania jest zawsze najlepszą ochroną.
W przypadku zadarć i mniejszych zadrapań możliwe jest odświeżenie koloru Farbami tonującymi. Należy w tym względzie przestrzegać wskazówek zawartych w obszernych materiałach informacyjnych.

Czyszczenie i pielęgnacja skór samochodowych
Zabrudzenia czyścimy
środkiem Soft Clean
pielęgnacja tapicerki skórzanej
Wosk Elephant Lederfett ochrania i impregnuje skórę w cabrioletach
oldtimer
Zaleca się intensywne czyszczenie płynem Soft Clean - więcej na ten temat w artykule o oldtimerach
pleśń na tapicerce samochodowej
W artykule na temat usuwania pleśni wyjaśniamy jak pozbyć się takich uszkodzeń
ślady po oponach na tapicerce skórzanej
Zabrudzenia po oponach są do usunięcia tylko w zakładach specjalistycznych. Szczegółowe informację w oddzielnym artykule
Utrwalacz do skóry - Leder Versiegelung
Środek Leder Versigelung zabezpiecza skórę przed wycieraniem i śladami codziennego użytkowania
mocno zabrudzona skóra samochodowa
Brud jest widoczny w wytłoczeniach. Pomocna będzie szczotka COLOURLOCK
przebarwienie na fotelu samochodowym
zafarbowaniu skóry przez ubrania nie wystarcza użycie Soft Cleanu. Przygotowaliśmy osobny artykuł o usuwaniu przebrawień
przetarcia i ubytki w farbie
W artykule na temat usuwania pleśni wyjaśniamy jak pozbyć się takich uszkodzeń
ślady po oponach na tapicerce skórzanej
Typowe wytarcia farby, przy boczkach fotela. Do usunięcia przy pomocy Farb Tonujących COLOURLOCK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *