Niektóre skóry pokrywają się nalotem lub nabierają nieprzyjemnego zapachu. Najczęstszą przyczyną jest pleśń, powstała w wyniku złego przechowywania skóry.
Idealnym rozwiązaniem jest przechowywanie skóry w temperaturze pokojowej i przy wilgotności powietrza od 40 do 60 procent, przy czym uwagę należy zwracać na wystarczającą cyrkulację powietrza.
Stała wilgotność powietrza powyżej 70 procent, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu i niewystarczająca wymiana powietrza sprzyjają niezmiernie rozwijaniu się grzybów i bakterii.
Na pytanie, czy nalot pleśniowy da się usunąć jedynie środkami czyszczącymi i pielęgnacyjnymi, czy też konieczna jest wymiana wraz z materiałem tapicerskim, trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to zależne od długości czasu, w którym skóra była narażona na niekorzystne warunki otoczenia.
Niewielka ilość pleśni, która pojawia się po kilku miesiącach na siedzeniach zabytkowych pojazdów, daje się usunąć najczęściej prostymi środkami.
Komplety, na których pleśń powstawała przez wiele lat, rzadko można uratować.
Przyczyna leży najczęściej nie tylko w widocznym zniszczeniu skóry na dużej powierzchni-najczęściej cała tapicerka przeniknięta jest pleśnią. Nawet po intensywnym czyszczeniu zewnętrznym każde obciążenie tapicerki, np. siadanie, powoduje efekt miecha: Zarodniki pleśni przedostają się wraz z nieprzyjemnym zapachem do pomieszczenia.
Rozwiązania nie przynosi próba pozbycia się tego zapachu innymi środkami. Otrzymuje się mieszankę użytej perfumy i zapachu pleśni. Zmysł węchu staje się jeszcze bardziej wyczulony. Tego rodzaju przypadki można rozwiązać jedynie wymieniając kompletnie tapicerkę i skórę w zakładzie.
W tym wypadku materiału tapicerskiego nie da się w wystarczającym stopniu wyprać lub ponownie użyć, co pod względem finansowym i tak nie ma znaczenia: Skóra jest już zdjęta, a nowa tapicerka niewiele podnosi koszty, poprawia jednak w znacznym stopniu komfort siedzenia.
Na lżejsze przypadki nalotu pleśniowego proponuje się następujące działanie:
Najpierw należy wyczyścić wszystkie wierzchnie warstwy skóry środkiem Soft Clean. Największa część pleśni jest zresztą, jak już zauważono, ?niewidoczna?. Dlatego wszystkie optycznie czyste powierzchnie należy wyczyścić odpowiednimi środkami w celu usunięcia, ile tylko jest możliwe, zarodników pleśni. Dotyczy to ramy, podnóżka, ale też całego wnętrza ( sufit, okładziny, dywaniki itd.)
Przed kilkoma laty testowano środki przeciwpleśniowe. Obok znajdujących się w sprzedaży środków największym powodzeniem cieszyły się esencja octowa i alkohol izopropylowy. Alkohol nie chodzi w grę w przypadku wnętrz, ponieważ działa na wiele powierzchni jak rozpuszczalnik. Esencja octowa za to jest produktem idealnym. Skóra po garbowaniu ma odczyn kwaśny. Z czasem wartość PH staje się bardziej neutralne, a skóra staje się mniej stała. Korekta wartości PH jest więc nawet typowym, zalecanym środkiem w przypadku skór starszych. W ten sposób dodatkowo pielęgnuje się skórę, usuwając zarodniki pleśni przy pomocy esencji octowej.
Dostępną w handlu przezroczysty roztwór esencji octowej nalezy wymieszać (25-procentowy kwas octowy) z taką samą ilością wody. Środka tego używa się do mycia nie tylko powierzchni skórzanych, lecz także wszystkich innych. Wysoki wskaźnik PH octu pozbawia pleśń podstaw egzystencji. Jest to ważne, ponieważ poprzez samo czyszczenie nigdy nie usunie się wszystkich zarodników.
W przypadku niewłaściwego, ale krótkotrwałego przechowywania działaniem tym można też usunąć zapach pleśni. Aby to sprawdzić, należy wystawić samochód przez pewien czas na słońce i zamknąć okna. Jeśli po otwarciu nagrzanego wnętrza zapachu nie czuć, problem jest rozwiązany. Jeśli zapach jest nadal trochę wyczuwalny, czynności należy powtórzyć lub użyć dodatkowo Neutralizatora zapachów Colourlock.
W takich przypadkach należy po otwarciu pojazdu sprawdzić wszystkie miejsca w poszukiwaniu źródła zapachu. Czy to tapicerka czy też pod dywanikiem zebrała się wilgoć? Tylko tak można się upewnić, że przyczyna nalotu została rzeczywiście usunięta.
Po tym postępowaniu ważna jest pielęgnacja. W szczególności środki pielęgnacyjne bazujące na tłuszczach roślinnych i zwierzęcych stwarzają ryzyko stania się pożywką dla ponownego nalotu. Dlatego pielęgnacja środkami syntetycznymi jest niezwykle ważna. Leder Protector i Elephant Leder Preserver , firmy Lederzentrum bazują na środkach syntetycznych celem właściwej konserwacji. W przypadku skór zamkniętych i niezbyt suchych wystarcza regularna i niezbyt intensywna pielęgnacja środkiem Leder Protector. Mleczko jest rzadsze, wnika lepiej do skóry i nadaje skórze właściwe natłuszczenie oraz wilgotność. Zawarte w nim dodatkowe przeciwutleniacze redukują zużywanie się skóry. Elephant Leder Preserver używamy w przypadku szczególnie suchych pomieszczeń i niekorzystnych warunków przechowywania. Jest to produkt gęstszy i dlatego mocniej zabezpiecza powłokę.
Obydwa środki są bardzo intensywne, a regularne, oszczędne ich stosowanie jest zawsze lepsze niż intensywne po dłuższej przerwie. Stosowanie raz w roku jest w przypadku pojazdów nieużywanych absolutnie wystarczające. W przypadku pojazdów używanych zaleca się stosowanie dwa do cztery razy w roku, w zależności od wieku pojazdu i jego eksploatacji.
Jeśli pokona się te trudności, należy zatroszczyć się na przyszłość o lepsze warunki garażowania pojazdu w okresie zimy. Nie jest konieczne mierzenie temperatury i wilgotności powietrza, ale należy stanowczo unikać niewłaściwych miejsc i warunków przechowywania.
Ilustracja: To Porsche Cabrio zostało zamknięte po jeździe w deszczu w garażu podziemnym. Pleśń była na wszystkich skórzanych powierzchniach. W wyniku wyżej opisanego postępowania skóra odzyskała idealny wygląd, a radość z użytkowania pojazdu została przywrócona.
Łaał, nieźle wyszło, ale widzę białe ślady na dywanikach. Ja walczę z pleśnią w domu (właściwie jest wszędzie:(
Najlepiej jest zapobiegać, nie gromadzić rzeczy, zwłaszcza w jednym miejscu i WIETRZYĆ w miarę możliwości codziennie. Tam gdzie jest stały przewiew – nie ma pleśni, ale należy uważać na wilgotne powietrze w trakcie i po deszczu, wieczorami i jesienią – wówczas lepiej zamykać.