Niestety nie ma prostych rad, dotyczących usuwania tłustych plam na skórze. Jest bardzo wiele rodzajów skór (od surowych do gładkich), są też najróżniejsze plamy i zabrudzenia. Poniżej rady dotyczące najbardziej typowych przypadków.

Tłusty kołnierz

Skóry gładkie o otwartych porach i skóry surowe otrzymują z czasem w obrębie kołnierza i na szwach tzw. plamy tłuszczu. Poprzez stały kontakt skóry człowieka tłuszcz i pot przedostały się głęboko w odzież skórzaną. Tego typu zabrudzenia można usunąć tylko przez kompletne czyszczenie. Skóry surowe należy przed praniem w pralce namoczyć w praniu ręcznym lub w praniu z użyciem środka utrwalającego i wstępnie wyczyścić miękką szczoteczką oraz koncentratem do skóry i futra Leder&Fell Waschkonzentrat. W przypadku skór gładkich koncentrat nanieść na skórę zmiękczoną w wodzie lub w środku utrwalającym i przed praniem w pralce dokładnie wyprać.

Świeże plamy na skórach pigmentowych gładkich

Większość skór gładkich jest pokryta warstwą pigmentu. Roztarta kropla wody skrapla się i nie wsiąka. Tego typu skóry można na szczęście łatwo wyczyścić. Usunąć plamy mieszanką z 1:5-1:10 koncentratu Leder&Fell Waschkonzentrat i wody gąbką lub ściereczką. Następnie zakonserwować olejkiem impregnującym do konserwacji skóry Leder Pflege& Imprägnier Öl.

Wsiąknięte plamy na skórach gładkich i surowych

Na skórach gładkich (anilinowych) o otwartych porach i skórach surowych plamy łatwo wsiąkają. Świeże plamy tłuszczu i oleju można łatwo usunąć stosując rozpuszczalnik do tłuszczy w sprayu. Plamy pochodzenia wodnego (Cola, kawa, piwo itd.) nie dają się tak łatwo usunąć. Najczęściej plama się powiększa. W takim wypadku zaleca się zawsze kompletne pranie zgodnie z instrukcją.

Brud na skórach surowych

Kurz i brud można przy odrobinie szczęścia usunąć przy pomocy szczoteczki lub gumki do nubuku.

Plamy z atramentu z długopisu

Na skórach surowych i gładkich należy najpierw kilkakrotnie nakleić taśmę krepową i szybkich ruchem zdjąć. W ten sposób usunie się jeszcze płynny atrament, nie powodując większego uszkodzenia. Na skórach pigmentowych gładkich należy usunąć resztki plam przy pomocy firmowego korektora do usuwania farb. Na skórach surowych resztki plam powinno się usunąć ostrożnie szlifierką. Należy zawczasu zakończyć zabieg i nigdy nie oczekiwać pełnego usunięcia plamy!Ten krótki opis podaje tylko niewielką część możliwych problemów.

Dla wszystkich plam i zabrudzeń obowiązuje zasada: Po zauważeniu, że skóra nie daje się wyczyścić, należy zakończyć i zapytać o radę w naszej firmie. Często szkody powstałe w wyniku niefachowych prób czyszczenia są większe niż pierwotnie!

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Czym usunąć plamy z oleju z pilarki, ze skóry na nogach,bo porobily mi sie brazowe plamki i nie da sie tego doszorować pod prysznicem

  1. Panie Pawle,

   prosimy o sprecyzowanie zapytania. Czy sprawa dotyczy spodni skórzanych?

 2. Witam zachlspałam moją piękna spódnicy z zielonej skóry olejem napędowym czym można wyczyścić ?

  1. Dzień Dobry,

   Czy możemy prosić o wysłanie zdjęć spódnicy na info@lederzentrum.pl Aby dokładnie ocenić możliwości usunięcia plamy dokumentacja zdjęcia będzie bardzo pomocna.

 3. Witam. Przewoziłem ostatnio na tylnej kanapie samochodu nowe opony które były czymś napuszczane(prawdopodobnie olej), po ich wyjęciu na kanapie zostały ślady bieżnika-siedzenia skórzane w kolorze kości słoniowej. Próbowałem środka w sprayu do czyszczenia skóry lecz nic to nie dało. Szczoteczka i szare mydło również zawiodły.
  Nawet rozpuszczalnik nitro czy ocet nic nie pomogły. Proszę o pomoc.

  1. Łukaszu! Tylko usługa serwisowa może w tym przypadku pomóc. Ślady opon na skórze to temat niewykonalny w domowych warunkach. Prosimy o kontakt z nasza infolinią: 75 610 62 22

Dodaj komentarz

preparat natywirusowy

kliknij w grafikę, aby przejść do sklepu online