renowacja skóry antycznej

Renowacja skóry – meble antyczne

[rank_math_breadcrumb]

Stara skóra w krzesłach antycznych często jest bardzo wysuszona i podatna na pęknięcia.

W zależności od uszkodzeń i jakości skóry można uzyskać różne efekty naprawy. Tylko skóra, która zachowuje jeszcze dużą stabilność nadaje się do odrestaurowania, ale tego typu skór jest bardzo mało.

Skóry da się doprowadzić optycznie do stanu pierwotnego, ale nie nadają się do codziennego użytkowania.

Najczęściej stosuje się tego typu skórę jako dekorację, a meble jako obiekty muzealne.

  1. Przy bardzo mocnych zabrudzeniach najpierw skórę należy odkurzyć i usunąć najgrubszy brud który jest na powierzchni skóry. Resztę należy wyczyścić Pianką Soft Clean. Uwaga nie przemoczyć.
  2. Po czyszczeniu skórę należy przetrzeć zmieszaną substancją, która składa się w 50% z octu z (25% zawartości środka IPA Colourlock) i 50 % wody. Delikatnie przetrzeć. Poprawia to pH skóry, a co za tym idzie skóra staje się bardziej odporna.
  3. Bardzo wysuszoną skórę należy z powrotem natłuścić substancją, który składa się z 20% tłuszczu Colourlock i 80% wody, delikatnie wcierać, zostawić do wyschnięcia, procedurę tą należy powtórzyć.
  4. Kiedy skóra jest wystarczająco natłuszczona i elastyczna, powierzchnię przed naprawą i farbowaniem należy przetrzeć benzyną COLOURLOCK, która usuwa resztki tłuszczu, którego nadmiar może pozostawać, na powierzchni skóry.

Naprawa starej skóry

Bardzo często skóra jest popękana a w niektórych wypadkach brakuje małych kawałków. Przy pęknięciach i rysach naprawiane powierzchnię należy przetrzeć benzyną COLOURLOCK po czym nałożyć grunt. Grunt nakładamy gąbką do momentu, aż powierzchnia zaczyna być klejąca.

Zagruntowanie skóry polepsza przyczepność produktów do naprawy. Po wyschnięciu gruntu (grunt po wyschnięciu dalej jest lekko klejący) rysy i uszkodzenia należy wypełnić płynną skórą.

Głębokie rysy, albo rozdarcia muszą być podklejone kawałkiem szmatki za pomocą kleju COLOURLOCK co zwiększa stabilność powierzchni.

W wypadku dziur czy ubytków musimy dopasować nowe kawałki skóry. Przed uzupełnieniem nową skórą należy od spodu podkleić kawałkiem szmatki. A od góry nakleić na to wcześniej przygotowane kawałki nowej skóry. Kontury i nierówności wyrównać płynną skórą.

Roślinnie garbowane skóry najczęściej są w pęknięciach jaśniejsze dlatego wyrównanie koloru proponujemy poprzez użycie najpierw środka Antyk Finish. Gdy pęknięcia występują na całej powierzchni siedzenie, lub oparcia należy najpierw nałożyć neutralną farbę, która usunie wszelkie nierówności i poprawi stabilność powierzchni.

Neutralną farbę nakładamy gąbką po zagruntowaniu. Powierzchnię podsuszamy suszarką, bądź zostawiamy wolno do wyschnięcia. Przy bardzo mocnych uszkodzenia możemy nakładać farbę wielokrotnie pędzlem zostawiając ją każdorazowo do wyschnięcia. Farbę neutralna można szlifować, dlatego po wszystkich zabiegach możemy powierzchnię skóry wyrównać padem szlifującym. Płynna skóra nadaje się tylko do pojedynczych głębokich uszkodzeń. Nie używa się jej na całej powierzchni. Nierzadko zdarza się, że przy dużych uszkodzeniach nie jest możliwe tylko przy pomocy szpachelki wyrównanie powierzchni. Takie miejsca, powinno się dodatkowo wzryszyć. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku jest rozpuszczalnik GLD.

Neutralna farba nadaje się też do małych uszkodzeń, występujacych na większych powierzchniach.

Odświezanie koloru i pielęgnacja

Po wszystkich zabiegach restauratorskich, powierzchnie skóry możemy wyrównać, środkiem Antyk Finish. Antyk Finish nakładamy po zagruntowaniu gąbką.

Gdy powierzchnia jest bardzo chropowata po zagruntowaniu do wygładzenia możemy użyć Padu szlifującego .Po zastosowaniu Antyk Finish powierzchnia skóry będzie znowu cieszyła nas świeżością i elegancją. Na końcu używamy Elephant Lederfett nakładając cienką jego warstwę.

Pielęgnację należy powtarzać co 6 miesięcy. Umożliwia nam to konserwację starej skóry antycznej.

skóra antyczna
Renowacja: natłuszczenie, odświerzenie koloru, konserwacja
rysy reperujemy Płynną skórą, odświerzamy kolor i konserwujemy
Przed renowacją
Wyrównywanie Padem Szlifującym
Nakładanie Płynnej skóry
Wyrównanie koloru Antyk Finish
Farba tonująca neutralna, płynna skóra, odświeżenie koloru
nowa skóra bez wytłoczeń z antycznym wyglądem
Odtłuszczanie za pomocą Benzyny COLOURLOCK
Gruntowanie przed nałożeniem Płynnej skóry
Nakładanie farby neutralnej w celu ustabilizowania powierzchni
Efekt końcowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *